2021 m. lapkričio 21 d.
„Fixus Mobilis“ žingsnis po žingsnio tampa neatskiriama paveldosaugos sistemos Lietuvoje dalimi: mus atpažįsta plati paveldo bendruomenė tiek didmiesčiuose, tiek regionuose. Atsakymai į tris esminius klausimus atskleis, ko projektas siekia, kaip lig šiol jam sekasi ir kokios prevencinės priežiūros sistemos ateities perspektyvos.
Kaip „FIXUS Mobilis“ projektas veikia?
„Fixus Mobilis“ mezga tiesioginį ryšį su paveldo objektų valdytojais, kad galėtų suteikti jiems konkrečią pagalbą jų objekte. Šiai pažinčiai svarbūs ir tarpininkai, vietiniai paveldosaugininkai, supažindinantys savininkus su FIXUS Mobilis ir net padedantys pateikti paraiškas.
FIXUS strategija – veikti. Taikydami trijų žingsnių – apžiūros, darbų ir ataskaitos – veiklos schemą, prevencinės priežiūros specialistai vis pildo sąrašą objektų, kuriems paslaugos jau buvo suteiktos.
Be apžiūrų ir darbų objektuose, „FIXUS Mobilis“ turi ir antrąją veiklos kryptį – tai viešos konsultacijos ir atviri praktiniai mokymai. Savarankiškai organizuojamose arba didelių paveldo renginių metu vykstančiose konsultacijose paveldo ar istorinių pastatų valdytojai daugiau sužino apie prevencinę priežiūrą – būtent ji yra „Fixus Mobilis“ projekto šerdis.
Konsultacijos gali savininkams padėti užkirsti kelią didelėms problemoms jų pastate ir išvengti pažeidimų, sutaupyti laiko bei pinigų ateityje. FIXUS specialistai būtinai kalba ir valdytojams labiausiai rūpimais klausimais apie teises ir pareigas valdant kultūros vertybių registre esančius objektus, valstybės paramą paveldo tvarkybai bei įveiklinimui.
Praktiniuose mokymuose statinių savininkai gali išmokti laikinų sprendimų pačioms opiausioms pastato vietoms: stogui, lietaus vandens nuvedimo sistemai, mediniams fasado apdailos elementams sutvarkyti.
Taigi „FIXUS Mobilis“ atrenka ir lanko kultūros vertybių registro objektus, bendrauja su jų valdytojais, vertina pastatų būklę, kalba apie statinių priežiūrą ir moko atlikti priežiūros darbus patiems. Tačiau „FIXUS Mobilis“ aplenkia objektus, kuriems prevencinė priežiūra padėti nebegali ir nesiima didelių, projekto reikalaujančių tvarkybos darbų.
Kaip sekasi įgyvendinti FIXUS projektą?
Trys pirmieji FIXUS projekto metai ypatingi, nes kultūros paveldo apsaugos sistemoje įtvirtina prevencinę kultūros paveldo objektų priežiūrą.
Kai kurių kultūros paveldo objektų sėkmės istorijose FIXUS Mobilis suvaidina svarbų vaidmenį: prevencinės priežiūros specialistų apžiūra ir konsultacijos padeda valdytojams sudėti akcentus ir nukreipti dėmesį į pažeidžiamiausias pastato vietas. Profesionali būklės ataskaita suteikia savininkams žinių, pasitikėjimo ir motyvacijos gerinti statinio būklę. Ypač džiaugsminga, kai atgyja seni įspūdingi pastatai labiausiai nutolusiuose Lietuvos kampeliuose.
Po vienuolikos atrankos posėdžių jau atrinkti 72 objektai. Taikant atvirkštinės diskriminacijos principą, pirmenybė teikiama privatiems kultūros paveldo pastatams, esantiems regionuose. Taip sąraše atsidūrė nutolę, tačiau ne tik vietos gyventojus, bet ir kurorto lankytojus džiuginantys Neringos objektai, mažiau populiarūs ir lankomi statiniai pagal šiaurinę Lietuvos sieną su Latvija, vienas – greta Baltarusijos ir pora objektų Kaliningrado pašonėje.
Likus vieniems metams iki projekto „FIXUS Mobilis“ pabaigos, daugiau nei 60 jo dalyvių jau sulaukė praktinės specialistų pagalbos, praturtino žinias apie pažeidimų prevenciją ir įgijo naujų įgūdžių, reikalingų nuolatinei pastato priežiūrai.
Kas laukia ateityje?
Per ateinančius metus FIXUS Mobilis ketina atrinkti dar daugiau kaip šimtą paveldo objektų. Iš viso trys prevencinės priežiūros specialistų komandos ketina apžiūrėti ir pasidarbuoti 200-uose statinių. Projekto vykdytojai surengs dar 25 viešas konsultacijas ir ketverius praktinius mokymus.
Pasibaigus finansavimo laikotarpiui, Lietuva įsipareigojusi projektą tęsti dar bent 5 metus, kurie užtikrins projekto veiklų tęstinumą.
Dalintis