Užsienio praktika

Laiko patikrintas prevencinės priežiūros modelis

FIXUS projektą įkvėpė užsienio šalių praktika istorinių pastatų prevencinės priežiūros srityje. Nyderlanduose dar 1973 metais įkurta ne pelno siekianti organizacija „Monumentenwacht“, siekiant pristabdyti spartų kultūros paveldo nykimą. Netrukus nedidelė organizacija išsiplėtė ir pradėjo aktyviai veikti visoje šalyje, pastebėti akivaizdūs pokyčiai šalies pastatų būklėje, atitinkamai sumažėjo didelių restauravimo projektų poreikis. Šiuo metu didžioji dalis (apie 82%) į šalies kultūros vertybių registrą įtrauktų pastatų yra geros arba labai geros būklės.

Sėkmingas „Monumentenwacht“ modelis pamažu pradėtas taikyti ir kitose šalyse – Belgijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Pietų Europoje, taip pat bandytas įdiegti Vengrijoje, Austrijoje. Kiekvienoje šalyje šis modelis įgyvendinamas skirtingai – reikšmingai skiriasi jį taikančių organizacijų tipas ir dydis, turimi ištekliai, finansavimo šaltiniai, paslaugų spektras ir kiti aspektai. Visgi pagrindiniai paslaugų principai visur tie patys – paveldo specialistų komanda atvyksta su mobiliomis dirbtuvėmis į kultūros paveldo objektą, nustato jo būklę ir pažeidimų priežastis, atlieka nedidelius būtiniausius taisymo darbus ir vėliau pateikia savininkui ataskaitą. Joje pateikiamos išvados ir rekomendacijos padeda objektą tinkamai prižiūrėti ir taip prailginti jo gyvenimo trukmę.

Esame nuoširdžiai dėkingi užsienio organizacijų specialistams už patirtį ir žinias, kuriomis dosniai dalijosi FIXUS projekto rengimo metu.

Organizacijos užsienyje

Monumentenwacht NL (Nyderlandai)

Nyderlanduose šiuo metu veikia net 11 nepriklausomų Monumentenwacht organizacijų (kiekvienoje provincijoje), kurias apjungia viena asociacija. Jose iš viso dirba virš 100 darbuotojų, kurie per metus apžiūri daugiau nei 13 000 kultūros paveldo objektų. Tarp jų ne tik pastatai, bet ir istoriniai interjerai, archeologinės vietovės, istoriniai sodai.

Monumentenwacht Vlaanderen (Belgija)

Nuo 1991 metų visame Flamandijos regione veikianti organizacija, kurios prevencinės priežiūros paslaugos pamažu praplėstos tiek, kad šiuo metu apima istorinius pastatus, interjerus, kilnojamuosius objektus, jūrinį, archeologinį paveldą, istorines kapines.

ProMonumenta (Slovakija)

Už kultūros paveldo apsaugos politikos įgyvendinimą Slovakijoje atsakinga įstaiga (Monuments Board of the Slovak Republic) su EEA Grants parama įgyvendina jau antrajį projekto “ProMonumenta” etapą (2014-2017; 2019-2022). Be prevencinės priežiūros paslaugų, projekto rėmuose taip pat kuriami trys regioniniai amatų mokymo centrai, padėsiantys stiprinti kompetencijas istorinių pastatų tvarkybos srityje.

Traditional Building Health Check (Škotija) 

Už paveldo apsaugą Škotijoje atsakingos institucijos (Historic Environment Scotland) inicijuotas ir finansuojamas projektas, įgyvendinamas nedidelės komandos vieno miesto (Stirlingo) ribose nuo 2013 metų. Specialistų pateiktos rekomendacijos jau paskatino £1,3 mln. savanoriškų privačių investicijų į pastatų priežiūrą.

HeritageCARE (Ispanija, Portugalija ir Pietų Prancūzija)

Itin plačiu bendradarbiavimu pasižymintis projektas, kurio metu Ispanijos, Portugalijos ir Pietų Prancūzijos privataus ir viešojo sektoriaus organizacijos parengė metodologiją šio Europos regiono kultūros paveldo prevencinei priežiūrai įgyvendinti. Išskirtinis dėmesys teikiamas naujausių technologijų taikymui.

Monumentendienst (Vokietija)

Nedidelė ne pelno siekianti organizacija Šiaurės Vakarų Vokietijoje, Weser-Ems regione, prevencinę pastatų priežiūrą atliekanti nuo 2004 metų.

The Bath Pilot Scheme (Anglija)

Nepriklausomos organizacijos “Maintain Our Heritage” pilotinis projektas, sėkmingai 2002-2003 metais įgyvendintas Bath mieste, nesulaukęs tolesnio finansavimo, tačiau turėjęs didelę reikšmę geresniam prevencinės priežiūros svarbos supratimui ir susijusių iniciatyvų Didžiojoje Britanijoje atsiradimui.

Žemėlapio autorė: Dalia Stabrauskaitė.

Finansavimas

2019-2023 m. projektas finansuotas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos 2014–2021 m. lėšų. Projekto pavadinimas: „FIXUS“, projekto kodas: LT04-2-KM-TF-001.

Projektui įgyvendinti skirta iki 1 611 765 eurų, iš kurių iki 1 370 000,25 eurų yra mechanizmų lėšos ir iki 241 764,75 eurų yra bendrojo finansavimo lėšos.

Projekto įgyvendinimo terminas: 2019 m. gruodžio 10 d. – 2023 m. sausio 9 d.

Daugiau informacijos apie EEE ir Norvegijos finansinius mechanizmus: www.norwaygrants.lt

Nuo 2023 m. FIXUS Mobilis tęstinė veikla finansuojama iš Lietuvos valstybės biudžeto lėšų.

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.