Pasidairyk pats

Paveldo prevencinės priežiūros edukacija

„Fixus mobilis“ kviečia istorinių statinių šeimininkus bei meistrus geriau pažinti savąjį paveldą ir būdus juo pasirūpinti. Tikimės, kad mūsų projektas „Pasidairyk pats“ padės ne tik išsaugoti kuo daugiau paveldo autentikos, bet – ir sutaupyti. Kaip rodo praktika, kad nepamatuotoms investicijoms ir paveldo netektims laiku užbėgtume už akių, reikalingos specifinės žinios bei įgūdžiai. Skleisti gerąją praktiką paveldo prevencinės priežiūros srityje ir yra šio projekto tikslas.

Praktiniai mokymai pavyko!

Pradėti pažintį su paveldo prevencine priežiūra kvietėme nuo esmės: praktikos. Spalio 20–22 d. Švenčionėliuose vykusių „Pasidairyk pats“ mokymų metu savo praktine patirtimi dalijosi „Fixus mobilis“ ir kviestiniai ekspertai.

Dažniausiai pasitaikančių paveldo pažeidimų prevencijai ir tvarkymui skirtuose mokymuose daugiausiai dėmesio teikėme laikiniems greitiems sprendimams. Kaip rodo praktika, ir minimali – bet tinkama! – priežiūra, kurią kiekvienas paveldo šeimininkas pajėgus atlikti savo jėgomis, gali padėti sumažinti žalą, gresiančią paveldo objektui, kol laukiama jo tvarkybos darbų.

Mokymų metu jų dalyviai mokėsi:

  • nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apsaugos teisinio reguliavimo pagrindų;
  • pastatų apžiūros ir prevencinės priežiūros teorinių bei praktinių pagrindų;
  • kaip identifikuoti ir vertinti pastato problemines vietas bei pažeidimus;
  • pastato aplinkos priežiūros ypatumų (arboristika ir kt.);
  • istoriniuose statiniuose naudotų ir šiuolaikinių medžiagų suderinamumo;
  • skardinių stogų ir vandens nuvedimo sistemos priežiūros teorinių bei praktinių pagrindų;
  • kokių prevencinės priežiūros darbų galima imtis patiems, o kada būtina kviesti paveldo priežiūros specialistą.

Kaip mums pavyko, kviečiame pasižvalgyti mokymų nuotraukų galerijoje:

Kviečiame žiūrėti videomokymus

Pasisemti paveldo prevencinės priežiūros patirties kviečiame ir stebint „Pasidairyk pats“ videomokymus. Mūsų ekspertų kuriamas edukacinių vaizdo klipų ciklas pristatys jų praktines įžvalgas šiose srityse:

  • Istorinio statinio apžiūra
  • Bendrieji istorinio pastato prevencinė priežiūros principai
  • Vandens nuvedimo sistemos priežiūra
  • Stogų priežiūra
  • Tinko, dažų ir kitų paviršių dangos
  • Statinio aplinkos priežiūra
  • Žalingasis trobagrybis

Visi mūsų videomokymai, žinoma, nemokami ir visiems laisvai prieinami. Žiūrėkite juos jau dabar mūsų „YouTube“ kanale arba čia:

Ieškote meistro? Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma – jau pasiekiama! Tad sveiki atvykę į specialistų, kurie gali pagelbėti su kultūros paveldo objektų ir istorinių statinių priežiūra, kontaktų katalogą!  Šis kontaktų katalogas sukurtas, tam, kad sujungtų, istorinių pastatų valdytojus, su meistrais, kurie geba tokius pastatus prižiūrėti. Jeigu turite kultūros paveldo pastatą ir ieškote pagalbos, konsultacijos ar tiesiog patarimo, spustelkite viršutiniame meniu „Rask specialistą” ar čia – “Kontaktų duomenų platforma” ir pasirinkę kategoriją ar vietovę atraskite Jums reikiamą meistrą, specialistą. Na, o jeigu esate įmonė, meistras, specialistas ar auksarankis, kuris turi patirties dirbant su kultūros paveldo ar istoriniais statiniais, registruokitės į mūsų kontaktų katalogą. Peržiūrėję Jūsų pateiktą informaciją ir įvertinę kompetencijas su Jumis susisieksime dėl tolimesnių žingsnių.

Interaktyvi, visiems prieinama meistrų paieškos platforma yra nuolat pildoma ir toliau augs, todėl kviečiame rekomenduoti specialistus ir vis sugrįžti su naujomis užklausomis! 

Kontaktų duomenų platforma

Sekite naujienas!

Visas „Pasidairyk pats“ naujienas kviečiame sekti šios svetainės naujienų skiltyje ir mūsų „Facebook“, „Instagram“ bei „YouTube“ paskyrose.

Oficiali informacija

Projektas „Pasidairyk pats“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) finansuojamas 2021–2030 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Tvarių prielaidų ir paskatų aktualizuoti kultūros paveldo vertybes sukūrimas“ lėšomis.

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.