Su sniego kepurių tirpsmu prasideda pirmosios objektų apžiūros

2021 m. vasario 22 d.

Prevencinė priežiūra reikalinga kiekvienam pastatui: nepaisant to, ar tai kultūros paveldo registre esantis, ar istorinis pastatas, ar net naujos statybos namas. Esti darbai, kuriuos rūpestingas pastato valdytojas turėtų atlikti kasmet. FIXUS Mobilis specialistai geranoriškai dalijasi informacija ir žiniomis, tačiau su greitukėmis skuba tik į kultūros paveldo registre esančius ir projekto atranką praėjusius objektus. 

Objektų atrankos anketa: kultūros paveldo objektų atrankos anketa.

Prevencinė priežiūra yra vienintelis patikrintas, veiksmingas ir santykinai pigus būdas žymiai pagerinti kultūros paveldo objektų būklę. Projekto, įkūnijančio  naują šalyje kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros sistemą, pareiškėjų sąrašas vis ilgėja. Šį trečiadienį vykusiame objektų atrankos posėdyje svarstyta 12 naujų kandidatūrų FIXUS Mobilis paslaugoms gauti. Iš viso šiuo metu pateiktos 54 paraiškos, o apžiūroms atrinkti jau 34 kultūros paveldo objektai. Dvi mobiliosios komandos jau buvo išvykusios į objektus, likęs trejetas į pirmąją apžiūrą leisis šią savaitę.

“Siekiame padėti ne dokumentais, o praktiškai”, – sako Viltė Janušauskaitė, projekto vadovė. Visi devyni FIXUS Mobilis darbuotojai yra plataus profilio profesionalai. Kiekvienas komandos narys, ar tai būtų chemikas-biologas, ar menotyrininkas, turi ir praktiniams darbams reikalingų žinių. “Siekiame padėti gyvai, o ne iš kabineto. Todėl stengiamės vienoje vietoje suteikti visą reikalingą informaciją”, — kolegei antrina Erika Kielė.

Mobiliųjų komandų specialistai žino, kokios yra dažniausiai pasitaikančios pastatų bėdos: nedideli stogo pažeidimai (kad ir vienintelė trūkstama čerpė), užsikimšę lietvamzdžiai, ant pastato išdygęs savaiminukas… Deja, išvardinti trūkumai dažnam paveldo pastato valdytojui neatrodo esminiai. Tačiau net ir smulkūs statinio pažeidimai, kurių nepaisoma laiku, yra auganti bėda, kuri gali tapti didelėmis išlaidomis ir reikalauti vis sudėtingesnių sprendimų. Dėl šios priežasties prevencinė priežiūros sistema veikia universaliu apžiūros-smulkių darbų-ataskaitos-rekomendacijų pateikimo principu.

Po FIXUS Mobilis komandos apsilankymo objekte kultūros paveldo pastato savininkui pateikiama ataskaita apie dabartinę objekto būklę. Kartu teikiamos rekomendacijos ir kalendorinis veiksmų planas, ką savininkas savo prižiūrimame objekte turėtų nuveikti ir kuomet. Rekomendacijos neprivalo būti įgyvendintos — šiais instrumentais siekiama paveldo valdytojams padėti, o ne juos įpareigoti. Vis tik projekto vykdytojai viliasi, kad savininkams rekomendacijoms bus naudingos ir jomis vadovaujantis, bus išvengta didelių restauravimo darbų ateityje.

Dauguma privačių valdytojų savo pastatais rūpintis nori, tačiau juos riboja žinių, įgūdžių stoka bei finansinės galimybės. Kitaip nei dažnai manoma, nekilnojamojo turto įtraukimas į kultūros paveldo registrą negarantuoja, kad pastatas gaus finansinę paramą. Valstybė prisideda prie paveldo objektų tvarkybos neženkliai, metinis tam skirtas biudžetas siekia tris, geriausiu atveju penkis milijonus eurų. Priešingai — pastatas, atsidūręs registre, yra pakankamai didelis įpareigojimas jo savininkui. Dėl to istorinių pastatų valdytojams ne visada verta siekti paveldo etiketės: pastato sveikatai svarbi ne ji, o tie patys veiksmai, kurie reikalingi prižiūrint objektą.

Projekto vadovės stebi visuomenėje augantį susidomėjimą paveldu. Vis daugiau žmonių lanko paveldo festivalius ir kitus į praktinę paveldo objekto valdymo dalį orientuotus renginius. Gyvų susitikimų su profesionalais laukiantys istorinių pastatų savininkai kviečiami sekti FIXUS Mobilis Facebook paskyrą ir tinklapio naujienas, kur bus skelbiama apie viešus mokymus ir konsultacijas pastatų priežiūros temomis.

 

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.