Paveldo valdytojų dėmesį patraukė nauja kultūros paveldo priežiūros sistema

2021 m. vasario 9 d.

Projektas FIXUS Mobilis yra naujovė, kokios Lietuva kultūros paveldo statinių priežiūros srityje dar nematė! Sausio gale vykęs virtualus projekto pristatymas parodė, kas rūpi statinių savininkams ir valdytojams, priminė apie registraciją ir objektų atranką bei supažindino su užsienio kultūros paveldo objektų priežiūros projektais, įkvėpusiais pradėti  FIXUS Mobilis veiklą Lietuvoje. Kultūros paveldo nykimą šalyje prevencinėmis programomis sėkmingai stabdo olandai, belgai, vokiečiai, anglai, slovakai… Nuo praėjusių metų ir lietuviai. 

Tiesioginiame FIXUS Mobilis pristatyme dalyvavo virš šimto svečių, o kiti žiūrovai jį stebėjo FIXUS Mobilis Facebook paskyroje. Gausus renginio dalyvių skaičius tik patvirtina, kad auditorija, kuriai aktuali kultūros paveldo pastatų priežiūra, plečiasi. Virtualaus renginio stebėtojai išsamiau susipažino su FIXUS Mobilis veikla ir jo partneriais Lietuvoje bei užsienyje.

Statinių prevencinės priežiūros projektas Kirkevakta yra FIXUS Mobilis partneris Norvegijoje. Vietos paveldo specialistai ieško sakralinės paskirties kultūros paveldo objektų pažeidimų ir juos stebi, o Kirkevakta šiuos pažeidimus klasifikuoja ir šalina, kol defektai netapo dar didesne problema ir, neišvengiamai, dar didesnėmis išlaidomis. Projektą vykdantys Riksantikvaren, Norvegijos kultūros paveldo direktoratas, ir KA, Norvegijos bažnyčių darbdavių asociacija, renginyje dalijosi savo patirtimi ir papasakojo apie atliktus darbus.

FIXUS Mobilis komandos taip pat pasiruošusios ir nekantrauja vykti į pirmuosius objektus bei rengti gyvas konsultacijas. Imtis aktyvios suplanuotos veiklos trukdo tik karantinas. ”Šiuo metu yra atrinkti 22 kultūros paveldo objektai, kurių apžiūroms komandos jau kurį laiką ruošiasi. Esame pasirengę juos įvertinti, laukiame palankių oro sąlygų ir stebime situaciją dėl pandemijos, kol tai atlikti bus saugu”, – sako projekto vadovė Erika Kielė. Tad šis laukimo laikas išnaudotas dar kartą papasakoti apie objektų atranką bei jų registracijos kriterijus, apie veiklas ir mobiliąsias komandas.

Projekto vadovės sulaukė klausimų dėl geografinės paveldo statinių vietos: FIXUS Mobilis projekto koncepcija ypač patraukli pasirodė Kuršių Nerijos gyventojams, nes čia gausu kultūros vertybių registre esančių gyvenamųjų namų, kuriems aktualūs nedidelės apimties priežiūros darbai. Kuršių Nerijoje planuojami platesni mokymai valdytojams, tačiau dėl karantino metu taikomų apribojimų gyvų susitikimų datos dar neaiškios.

Sostinės gyventojai sunerimo, ar atvirkštinė diskriminacija didmiesčiams, taikoma vertinant FIXUS Mobilis projektui pateiktas anketas, neužkirs kelio gauti prevencinės priežiūros pagalbą objektams, esantiems Vilniuje. Kadangi didmiesčių statiniams yra daugiau galimybių pasinaudoti įvairiais paramos šaltiniais, vertinant iš Vilniaus ir Kauno gautas anketas geografinis balas mažinamas per pusę. Jis nėra pati didžiausia dedamoji, tad valdytojams ir savininkams neverta dėl to nusigąsti. Objektų atrankos anketą galima užpildyti viso projekto metu.

Nors paraiškas teikti galima, kol FIXUS Mobilis atrinktų objektų sąraše bus 200 statinių, savininkai ir valdytojai raginami nedelsti. Turėdama objektų sąrašą komanda gali išsamiau susipažinti su kiekvieno jų specifika ir pasiruošti apžiūrai. Projektui pasibaigus, bus penkerių metų tęstinumo laikotarpis, tad 200 objektų apsiriboti neketinama.

Objektų atrankos anketa: pildyti atrankos anketą

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.