FIXUS Mobilis greitukės – ir prie bažnyčių smailių, ir prie etnografinių sodybų medinukų

2021 m. kovo 14 d.

FIXUS Mobilis, kultūros paveldo statinių prevencinės priežiūros pionieriai Lietuvoje, jau įsibėgėja įgyvendindami savo misiją: mobiliųjų komandų mikroautobusai važinėja į objektų apžiūras. 

Lietuvoje gausu į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą įtrauktų objektų – jų daugiau nei 20 tūkstančių. Tačiau informacijos apie prevencinę paveldo objektų priežiūrą viešojoje erdvėje nėra daug. Nenuostabu, kad pastatų savininkams kyla įvairiausių klausimų, susijusių su jų valdomo nekilnojamojo turto priežiūra.

Atvykę į apžiūrą ir sutikę savininkus bei valdytojus, mobiliųjų komandų specialistai gyvai išklauso jų rūpesčius bei konsultuoja, o rekomendacijas dėl tolimesnių priežiūros veiksmų valdytojai gauna raštu drauge su ataskaita. Šioje valdytojui suprantama kalba pateiktoje ataskaitoje apibūdinami statinio pažeidimai ir jų priežastys. Rekomenduojami priežiūros darbai turi skubos žymą: taip tampa aišku, ko reikia griebtis skubiai, o ką galima daryti vėliau.

Panašiu principu dirba ne viena prevencinės paveldo objektų priežiūros sistema Europoje. Teigiama Belgijos, Suomijos, Slovakijos, Škotijos, Vokietijos ir kitų Europos šalių patirtis  įkvėpė ir FIXUS Mobilis. Kone žymiausias šios srities pavyzdys yra Nyderlanduose dar 1973 metais įkurtas projektas, sėkmingai tęsiantis veiklą iki šiol. Įkvepia ne tik dešimtmečiai nepailstamos veiklos, bet ir akivaizdūs pastatų būklės pokyčiai Nyderlanduose. Šiuo metu daugiau nei 80 proc. į kultūros vertybių registrą įtrauktų pastatų yra geros arba labai geros būklės, sumažėjo ir didelių restauravimo projektų poreikis.

Lietuvoje dėl FIXUS Mobilis teikiamų paslaugų gali kreiptis tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Projekto koncepcija ypač patraukli kultūros vertybių registre esančių gyvenamųjų namų savininkams. Atrankos anketą jau užpildė 54 kultūros paveldo pastatų savininkai – iš jų buvo atrinkti 34 objektai. Atrinktųjų sąraše gyvenamųjų namų kol kas yra septynetas. Tai „Žvejo namas“ Neringoje, namas sostinės senamiestyje, etnoarchitektūrinės sodybos namas Kunigiškių I kaime. Trys namai – žymių istorinių asmenybių gyventos vietos –  poeto Jono Šiožinio gimtinė, profesorių Mykolo, Vaclovo, Viktoro Biržiškų gimtasis namas bei teisininko Augustino Janulaičio namai. Atrinktų gyvenamųjų namų kontekste išskirtinis statybos rangovų Dovydo ir Gedalio Ilgovskių gyvenamasis daugiabutis namas.

Atrinktų objektų sąraše – net aštuonios bažnyčios ir trys cerkvės. Apžiūrint šiuos objektus FIXUS Mobilis specialistams, sertifikuotiems aukštalipiams, tikrai pravers virvės ir įranga. Dirbant su šiais objektais labai vertingi projekto partnerių Norvegijoje darbo pavyzdžiai:  “Kirkevakta”, bažnyčių sargai, orientuoti į sakralinės paskirties kultūros paveldo objektų prevencinį stebėjimą ir priežiūrą.

Nepaisant nuosavybės tipo ar pastato paskirties, FIXUS Mobilis projektas svarbus visiems, kuriems rūpi paveldo objektų būklė. Priežastis paprasta: pažeidimai, kurie nepašalinami laiku, tampa didėjančia bėda. Ilgainiui ji gali tapti didelėmis išlaidomis ir reikalauti vis sudėtingesnių sprendimų. Visi nekilnojamojo kultūros paveldo turto savininkai, kuriems aktualūs nedidelės apimties priežiūros darbai, gali pretenduoti į nemokamas projekto FIXUS Mobilis apžiūros paslaugas. Anketą projekto tinklalapyje galima pildyti viso projekto metu, kol atrinktųjų skaičius nepasieks numatytų dviejų šimtų objektų.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.