Vasarą darbai objektuose, žiemą – kabinetuose

2021 m. birželio 29 d.

Projekto “FIXUS” veiklai įpusėjus, mobiliųjų komandų nariai sklandžiai dirba sparčiu ritmu. Vasaros pradžią darbingai pasitikę specialistai šiltąjį sezoną skiria vizitams ir priežiūros darbams objektuose. Likusiu laiku rašomos ataskaitos jau aplankytų ir tvarkytų kultūros paveldo pastatų savininkams. Tačiau rašytinius darbus maga stumtelti žiemos link, kuomet kažkiek keisis mobiliųjų komandų gyvenimo būdas ir visi sugrįš darbuotis į biurus. 

Paaiškėja tikroji būklė

Į naują prevencinės priežiūros sistemą Lietuvoje įsijungė jau daugiau nei 70 kultūros paveldo objektų valdytojai. Tarpinstitucinėje darbo grupėje kiekvieną mėnesį atrenkami nauji objektai FIXUS Mobilis apžiūroms. Apžiūrėta jau daugiau kaip 40 objektų, beveik 20–yje atlikti darbai,  darbas su 15–ių objektų savininkais jau užbaigtas (jie jau gavo ataskaitą apie valdomo paveldo statinio būklę) tad galima pastebėti tam tikrus dėsningumus.

FIXUS projekto atranka skelbia, kad specialistų paslaugos skirtos naudojamiems pastatams, nes prevencinė priežiūra apleistiems ar smarkiai pažeistiems statiniams jau neaktuali, kadangi jiems reikalingi didesnės apimties darbai. Vis dėl to vienos iš mobiliųjų komandų vadovė Emilija pastebi, kad sudėjus visus apžiūros metu surinktus faktus į ataskaitą, neretai tenka konstatuoti, jog visas ar dalis pastato yra blogos būklės ir nesaugus eksploatuoti.

Motyvuoja skirtingi dalykai

Per projekto laikotarpį numatyta apžiūrėti 200 objektų. Sėkmės istorijos padeda objektų sąrašui pildytis, o kultūros paveldo registre esančių pastatų valdytojai vis geriau perpranta, kokia yra projekto FIXUS esmė ir darbo metodai. Skirtingų objektų valdytojų paskatos dalyvauti FIXUS projekte varijuoja, ir visi trys pagrindiniai darbo su savininkais etapai – apžiūra, priežiūros darbai, ataskaita –  gali būti pagrindiniai motyvatoriai. Vis tik dauguma jų labiausiai laukia praktinės specialistų pagalbos, t.y. priežiūros darbų savajame objekte ir konsultacijų. “Apžiūra tikrai vertinga – tai būklės, kokia ji yra dabar, dokumentacija. Ji gali būti naudinga ir po keleto ar keliolikos metų. O darbai matosi iš karto – jų rezultatas labai vizualus, todėl labiausiai savininkus džiuginantis”, – įspūdžiais iš bendravimo su savininkais dalijasi prevencinės priežiūros specialistė Inga.

Būna, kad didelių lūkesčių dėl darbų apimties turėję paveldo statinių valdytojai nusivilia sužinoję, kad priežiūros darbai – vienkartiniai, o su specialistais tenka atsisveikinti autobusiukui–dirbtuvėms jų valdose pasirodžius porą kartų. “O kiti kaip tik nelabai ima į galvą, ar atvažiuosim, ar nebeatvažiuosim, ar įgyvendinti darbai didesni, ar mažesni. Jiems svarbu, kad profesionaliai įvertintume objekto būklę”, – pasakoja grupės vadovė Emilija. Kolega Saulius priduria, kad dalį savininkų masina būtent ataskaita: ji yra objektyvus dokumentas, kuriame viskas nuo A iki Ž paaiškinta ir suprantama kalba išdėstoma, kokia gi yra viso pastato būklė. Savininkai tikisi, kad ataskaita, vardijanti pastato pažeidimus, padės pagrįsti finansinės paramos  poreikį.

Kokia bebūtų kultūros paveldo objektų valdytojų motyvacija, svarbus vaidmuo bendraujant tenka grupių vadovams. Jie paaiškina, aptaria ir suderina vizitus bei darbus su konkrečiu valdytoju, o aiškumas visada padeda išvengti nesusipratimų.

Sutinka ir išlydi

Kultūros paveldą ateities kartoms siekiantis išsaugoti projektas palaiko tiesioginį ryšį su objekto valdytoju ir (ar) savininku, tačiau kartais svarbus vaidmuo bendradarbiaujant tenka ir vietos institucijų darbuotojams.

Projekto FIXUS sąraše dabar rikiuojasi bažnyčios, cerkvės, gyvenamieji namai, daugiabučiai, vilos, rūmai, dvarų kompleksų statiniai, viadukas, malūnas, bankas ir kitokie pastatai. Tiek vieši, tiek privatūs rajonų paveldo objektai ir jų būklė svarbi ir saugomų teritorijų darbuotojams, seniūnams, merams, savivaldybių Architektūros skyriaus specialistams. Pastarieji dažnai savo rajone prisideda prie FIXUS Mobilis projekto viešinimo, žinomumo sklaidos, netgi tiesiogiai paragina valdytojus pasinaudoti atsiradusia proga, padeda užpildyti dalyvio anketą. O darbo grupei atrinkus jų rajone esančius kultūros paveldo objektus, laukia FIXUS komandų, atvykusius sutinka, semiasi iš jų naujų žinių, apie rodos, seniai pažįstamus pastatus.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.