Studentų atliekama praktika FIXUS Mobilis

2023 m. gegužės 1 d.

FIXUS Mobilis kasmet praktiką atlieka skirtingų specialybių studentai, norintys pritaikyti universitete įgytas žinias. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto 3 kurso studentas Mantautas Raila 2023 m. atliko praktiką FIXUS Mobilis, o praktikos pabaigoje studentas pasidalino mintimis apie prevencinės priežiūros sistemą. 

“Kasmet vis didėja Kultūros ministerijos dotacijos įvairiems paveldo objektams išsaugoti, atsiranda vis daugiau privačių iniciatyvų, remiančių kultūros paveldo pažinimą bei priežiūrą, auga ir valstybės saugomų objektų valdytojų supratimas ir noras tinkamai prižiūrėti savo turtą. Nepaisant šios tikrai džiuginančios tendencijos, dalis kultūros vertybių vis dar kantriai laukia specialistų prisilietimo, o ir pilnai ar iš dalies sutvarkyti statiniai dėl prastos darbo kokybės, netinkamai parinktų medžiagų arba nepakankamos priežiūros, ilgainiui gali prarasti savo pirminį vaizdą bei pradėti nykti. Prie to daugiausia prisideda įvairus aplinkos poveikis, tačiau ir žmonių veikla kartais gali turėti reikšmingos įtakos objekto būklės kitimui. Tai ypač aktualu mediniams statiniams ar medinėms dalims mūriniuose pastatuose, nes būtent medis yra labiausiai paveikiamas šių faktorių. Reikia pabrėžti, kad dalis kultūros paveldo vertybių sąmoningai paliekamos nykti. Vyrauja klaidingas įsitikinimas, kad bet koks prisilietimas prie istorinio pastato reikalauja specialių projektų ir nemažų finansinių išteklių, todėl vertingi statiniai yra paliekami likimo valiai. Kultūros paveldo objektai iš tikrųjų įpareigoja kiek atidžiau žiūrėti į bet kokią intervencija į istorinį sluoksnį, tačiau nemažą dalį priežiūros darbų, be didesnio galvos sukimo, gali padaryti objektą valdantis asmuo. 

Būtent čia gali padėti FIXUS Mobilis. Jo veiklą būtų galima suskirstyti į tris dalis. Pirmiausia vyksta apžiūros – į vietą atvyksta kompetentingų bei paveldo priežiūros niuansus išmanančių specialistų komanda ir konsultuoja objekto šeimininką. Per konsultaciją nustatoma pastato būklė, numatomi prevencinės priežiūros darbai, patariama, nuo ko pradėti bei kur kreiptis, jeigu yra noras atlikti didesnės apimties tvarkybos ar pritaikymo darbus. Po to laukia prevencinės priežiūros darbai. Atlikdami juos ekspertai pašalina daugiausia žalos kultūros paveldo vertybei darančius bei greičiausiai jos nykimą skatinančius veiksnius. Pastato savininkas gali atidžiai sekti atliekamus darbus, susipažinti su statinio medžiagomis, statybos ar architektūros raidos istorija ir tuo pačiu pasimokyti, kaip tinkamai prižiūrėti objektą. Po šio etapo objekto valdytojas sulaukia ataskaitos. Joje suprantamai ir struktūruotai pateikiama, kokius prevencinės priežiūros darbus statinio šeimininkas gali pasidaryti pats, nerengdamas specialių projektų ir nederindamas darbų su atsakingomis paveldosaugos institucijomis. Šios rekomendacijos gali padėti ilgesniam laikui išsaugoti kultūros paveldo objektą, vėliau sumažinti remonto kaštus bei nepažeisti vertingųjų savybių. Apibendrinus būtų galim teigti, kad FIXUS Mobilis veikla yra lyg edukacija, paremta tiek teorija, tiek praktika – prevencinės priežiūros darbai tiesiogiai prisideda prie pastato išsaugojimo ir, svarbiausia, parodo tinkamos priežiūros pavyzdį valdytojui. Reikia pabrėžti, kad visos aptartos paslaugos objektų savininkams yra nemokamos, taip pat kruopščiai suderintos iš anksto. 

Žinoma, FIXUS komanda dėl ribotų finansinių, žmogiškųjų ar laiko išteklių yra nepajėgi atlikti visų prevencinės priežiūros darbų ir visiškai nepašalina statinio nykimo priežasčių, tačiau beveik visada likviduojamos pagrindinės bei didžiausią pavojų pastatui ar jo aplinkai keliančios grėsmės. Būtent dėl to FIXUS Mobilis sistema yra labai reikšminga Lietuvos nekilnojamoms kultūros paveldo vertybėms – prevencinė priežiūra tiesiogiai padeda statiniui išlikti, o žinių perdavimas valdytojui užtikrina tinkamos priežiūros tąsą vėliau.” 

FIXUS Mobilis džiaugiasi, kad praktiką atliekantys studentai reikšmingai prisideda prie darbų ir padeda įvairiose veiklos srityse!  

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.