Skubios priemonės situacijai stabilizuoti

2021 m. balandžio 28 d.

FIXUS Mobilis specialistai padeda valdytojams konsultacijomis ir praktiškais patarimais: tuomet objekto savininkams žymiai paprasčiau suplanuoti, ką daryti toliau. Gavęs išsamią paveldo objekto būklės ataskaitą su rekomendacijomis, kaip prižiūrėti objektą, valdytojas mato, ką gali padaryti pats, o kur reikalinga specialistų pagalba. 

Ilgovskių statybos bendrovės tarpukariu statyto daugiabučio gyventojų atstovas A. Grigas, jau pasinaudojęs proga gauti FIXUS Mobilis paslaugas, pasakoja, kad iki šiol ką pajėgdami, bendrose namo erdvėse remontavo ir atnaujino drauge su kaimynu. Pirmiausia iniciatyvūs gyventojai ėmėsi įdomios, netipinės laiptinės. Dvigubą laiptinę, atskirtą stiklo siena, jiedu rangos būdu keitė patys: atnaujino laiptinės duris ir tvarkė tarp dviejų laiptinių esančią stiklo sieną.

A. Grigui atsikrausčius į modernistinio laikotarpio pastatą, laiptinės pertvarą jis rado apkaltą kartonais ir kitomis laikinomis medžiagomis. Tai darė priekinę laiptinę tamsią ir nejaukią, tad naujakuriai nusprendė medžiagas nuardyti, perdažyti metalinę konstrukciją ir įdėti naujus stiklus. Kur galėjo, gyventojai paliko senuosius, autentiškus tarpukarinio stiklus – tačiau jų buvo liko labai nedaug, tik viršutiniame, ketvirtajame aukšte.

Tačiau ne visi priežiūros darbai – pačių valdytojų jėgoms.

Pas objektų savininkus mikroautobusais-mobiliosiomis dirbtuvėmis  atvykus  FIXUS Mobilis specialistų komandai, pastatas nuodugniai apžiūrimas, o vėliau komanda sugrįžta atlikti priežiūros darbų. Sulaukę komandų savo objektuose savininkai gauna pagalbą čia ir dabar. Vėliau, susipažinus su ataskaita, paveldo objekto valdytojams žymiai paprasčiau įvertinti savo valdomo pastato būklę ir nustatyti prioritetines objekto tvarkymo sritis.

Taip nutiko ir minėto K. Donelaičio g. namo gyventojams: tikrų tikriausias pavojaus ženklas buvo drėkstančios keturaukščio mūrinio pastato viršutinių butų lubos. Priežasčių FIXUS Mobilis aukštalipiai ieškojo ant stogo: Lietuvos klimato sąlygomis net ir maža skylutė stogo dangoje gali sukelti didžiulių problemų. Apžiūrint stogą, atidžiausiai reiktų tikrinti plokštumų sandūras, apskardinimų vietas ir laštakius. Jei ties kraigu, įlajomis, kaminų apskardinimu ar kitur skardos lakštai atšokę, juos būtina pritvirtinti.

Laikinai nesandarumus galima užtaisyti lauko sąlygoms tinkamu hermetiku, kuris atsparus UV spinduliams, vandeniui ir temperatūrų svyravimams. Tačiau ypač svarbu nenaudoti hermetiko, sudėtyje turinčio rūgščių, kadangi jis gali nuėsdinti skardos apsauginę dangą ir sukelti koroziją. Stogo sandarinimui netinkamos ir montažinės putos – jos nėra skirtos naudoti lauko sąlygomis, nes įsiskverbia gilyn po apskardinimu, trukdo išgaruoti drėgmei ir gali sukelti puvinį.

Rūpestingai prižiūrint objekto stogą pavyksta išvengti brangių tvarkybos darbų. FIXUS Mobilis primena, kad pasitelkus projekto specialistų pagalbą galima užkirsti kelią problemoms, kurios atsiranda per vėlai pastebėjus nedidelius pažeidimus ir nesiimant priemonių jų priežastims pašalinti. Viena svarbiausių sėkmingos pažeidimų prevencijos taisyklių – objektu turi būti rūpinamasi nuolatos.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.