Sklandesnei pažeidimų prevencijai – praktiniai patarimai

2021 m. balandžio 14 d.

“Galiu pagerinti savo valdomo objekto būklę! Žinau, kad gausiu profesionalios pagalbos iš specialistų! Esu pasirengęs nuolat prižiūrėti objektą ir užkirsti kelią dideliems pažeidimams!”, jei taip galvos kiekvienas kultūros paveldo objekto valdytojas, Lietuvos paveldo laukia labai graži ateitis.

Valdytojams aktuali medžiaga

Kiekvienam kultūros paveldo objekto valdytojui FIXUS Mobilis skleidžia žinią –  esame tam, kad jums padėtume. Savininkams specialistų komandos gelbsti konsultacijomis, praktiškais patarimais ir prevencinės priežiūros darbais. Sulaukę komandų savo objektuose savininkai gauna pagalbą čia ir dabar. Tuomet žymiai paprasčiau suplanuoti, ką daryti toliau.

Vis daugiau objektų savininkų rikiuojasi į eilę FIXUS Mobilis paslaugoms gauti, nenutrūkstamai vyksta objektų apžiūros visoje Lietuvoje, o projekto specialistai sutinka vis daugiau paveldu besidominčių ir, svarbiausia, veikiančių žmonių. FIXUS Mobilis projekto metu apžiūrės 200 kultūros paveldo objektų, o jų Lietuvoje – šimteriopai daugiau. Taigi, projekto specialistai rengia visiems pastatų valdytojams aktualią praktinę medžiagą, kuria vadovaujantis, objekto priežiūra gali tapti sklandesnė ir efektyvesnė.

Nuo ko pradėti pastato priežiūrą

Viena iš svarbiausių statinio dalių, apsaugančių visą statinį nuo kritulių yra stogas. Todėl ypač svarbu periodiškai tikrinti jo būklę – ar nėra pažeidimų stogo dangoje ir tose vietose, kur stogas jungiasi su kitais konstrukciniais elementais, ar ant dangos nesikaupia sąnašos. Labai svarbu kasmet nuvalyti sąnašas, išrauti ir nugramdyti užaugusias žoles, medelius, samanas, kerpes ir dumblius.

Būtina atkreipti dėmesį ir dėmesingai išvalyti stogo sandūrų vietas, kadangi čia labiausiai kaupiasi ir užsilaiko sąnašos. Turėkite omenyje, kad samanos, kerpės ir dumbliai mėgsta šešėlinę stogo pusę. Nuokritos ir jose šaknis įleidę gyvi augalai kaupia ant stogo drėgmę ir neleidžia jai išgaruoti. Laikui bėgant drėgmė ir augalų šaknys pažeidžia ir susilpnina stogo dangą, todėl ją valyti reikia atsargiai, naudojant nailoninių šerių šepečius.

Nors metaliniai šepečiai gali atrodyti patvaresni ir efektyvesni, jie subraižo stogo dangos paviršių ir taip padaro jį labiau pažeidžiamą, todėl tokių šepečių valymai naudoti negalima. Lapus ir spyglius lengviau nušluoti, kai stogas yra sausas, o samanas ir kerpes lengviau pašalinti drėgnas, todėl šepetį galima lengvai sudrėkinti vandeniu. Jokiais atvejais nepatartina valyti stogo aukšto slėgio vandens ar smėlio srove. Abi šios priemonės dar daugiau pažeidžia paviršių, o aukšto slėgio vandens srovė dar ir lengvai patenka po stogo danga, sukeldama konstrukcijų puvimo pavojų.

Susitiksime mokymuose

Projekto specialistus džiugina kultūros objektų savininkų entuziazmas ir noras pažinti savo valdomus statinius bei sužinoti, kaip jie patys gali prisidėti prie jų išsaugojimo. Viena svarbiausių sėkmingos pažeidimų prevencijos taisyklių – objektu turi būti  rūpinamasi nuolatos. Apie šį ir kitus prevencinės priežiūros principus FIXUS Mobilis pateikia ne tik „pasyvią“ edukacinę medžiagą, bet ir kalba bei demonstruoja konsultacijose bei mokymuose. Projekto specialistai nekantriai laukia gyvų, praktinių susitikimų su objektų savininkais ir visais, kurie suinteresuoti gera paveldo objektų sveikata. Prenumeruokite FIXUS Mobilis naujienlaiškį ir sužinokite apie planuojamus mokymus bei konsultacijas pirmieji.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.