Sėkmės istorijos padeda objektų sąrašui pildytis

2021 m. birželio 17 d.

Prieš prasidedant vasarai, „FIXUS Mobilis“ komandos buvo ypač aktyvios: gausiai lankyti objektai, atlikta nemaža priežiūros darbų, valdytojams įteiktos ataskaitos.  Projekto FIXUS veiklai įpusėjus, į naują prevencinės priežiūros sistemą įsijungė jau 63-ių kultūros paveldo objektų valdytojai. Tarpinstitucinėje darbo grupėje kiekvieną mėnesį atrenkami nauji objektai FIXUS Mobilis apžiūroms.

Per projekto laikotarpį numatyta apžiūrėti 200 objektų. Trys mobiliosios komandos jau apžiūrėjo 41 objektą skirtinguose Lietuvos regionuose, 18 pastatų jau atlikti priežiūros darbai. Darbas su 12 objektų savininkais jau užbaigtas jie jau gavo ataskaitą apie valdomo paveldo statinio būklę, kurią papildo konkrečiam objektui sudarytas kalendorinis priežiūros planas. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo finansavimo dėka visų paveldo objektų valdytojams FIXUS tyrimai, konsultacijos ir prevencinės priežiūros darbai nieko nekainuoja.

Kai atrinktų kultūros objektų sąrašas artėja prie šimto, o didesnioji dalis objektų dabartiniame sąraše jau aplankyta, galima pastebėti tam tikrus dėsningumus. Kultūros paveldą ateities kartoms siekiantis išsaugoti projektas palaiko tiesioginį ryšį su objekto valdytoju ir / ar savininku, tačiau kartais svarbus vaidmuo bendradarbiaujant tenka ir savivaldybių, Kultūros paveldo departamento skyrių specialistams ir kitų vietos institucijų darbuotojams.

Projekto FIXUS sąraše dabar rikiuojasi bažnyčios, cerkvės, gyvenamieji namai, daugiabučiai, vilos, rūmai, dvarų kompleksų statiniai, viadukas, malūnas, bankas ir kitokie pastatai. Tiek vieši, tiek privatūs rajonų paveldo objektai ir jų būklė svarbi ir saugomų teritorijų darbuotojams, seniūnams, merams, savivaldybių Architektūros skyriaus specialistams. Pastarieji dažnai savo rajone prisideda prie FIXUS Mobilis projekto viešinimo, žinomumo sklaidos, netgi tiesiogiai paragina valdytojus pasinaudoti atsiradusia proga, padeda užpildyti dalyvio anketą. O darbo grupei atrinkus jų rajone esančius kultūros paveldo objektus, laukia FIXUS komandų, atvykusius sutinka, semiasi iš jų naujų žinių, apie rodos, seniai pažįstamus pastatus.

Viena iš komandų gegužę lankėsi Tveruose, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje. FIXUS specialistus, atvykusius apžiūrėti objekto ir paimti mėginių laboratoriniams tyrimams,  sutiko Rietavo savivaldybės meras, Architektūros skyriaus specialistė ir Tverų seniūnijos seniūnas. Rietaviškiai tokie ne vieninteliai. Už pastangas išskirtinės padėkos nusipelno Mažeikių ir Skuodo rajono savivaldybės tarnautojos, pritraukusios į projektą rekordinį skaičių valdytojų, ir kiti entuziaztingi savivaldybių atstovai.

Apie gerąją valdytojų patirtį bendradarbiaujant su projektu, siekiančiu  gerinti visos šalies kultūros paveldo būklę, pasidalijus savo tinklapyje ar tiesiog papasakojus gyvai, tai veikia stebuklingai. Kuo daugiau gerų istorijų, tuo daugiau užpildytų anketų iš to rajono kultūros objektų valdytojų.

Rekomendacijos iš lūpų į lūpas suveikė Anykščių rajone – čia kol kas esama šešių FIXUS Mobilis objektų. Ankstyvą pavasarį FIXUS lankė Kavarsko seniūnijoje esančią Girelės Švč. Dievo Motinos Užtarėjos sentikių cerkvę, o gegužę komanda maldos namuose atliko prevencinės priežiūros darbus. Pavasariui baigiantis viena komandų apžiūrėjo du nuo seno gerai žinomus lankytojų traukos taškus Anykščiuose: Antano Baranausko klėtelę ir Jono Biliūno namą-muziejų. Informacija apie FIXUS darbus šiuose objektuose dalijosi rajoninė žiniasklaida ir didžiausias, devynias ekspozicijas vienijantis Anykščių krašto muziejus.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.