Prižiūrėti senus statinius padeda konsultacijos ir praktiniai mokymai

2022 m. rugsėjo 26 d.

Informacijos apie prevencinę paveldo objektų priežiūrą viešojoje erdvėje nėra daug, tad projekto „FIXUS Mobilis“ konsultacijos regionuose paveldo pastatų savininkams tampa puikia proga rasti atsakymus į kylančius klausimus. Šįkart apie nekilnojamojo turto, esančio Kultūros vertybių registre, priežiūrą FIXUS specialistai spalio 14 d. pasakos Smalininkuose, o spalio 15 d. Plaškių bažnyčioje organizuojami praktiniai mokymai.

FIXUS vizitai Smalininkuose

Trys „FIXUS Mobilis“ prevencinės priežiūros specialistų komandos visus atranką praėjusius objektus pirmiausia apžiūri ir ištiria. Vėliau, atlikus priežiūros darbus, pastato valdytojas gauna ataskaitą su informacija apie konkretų objektą. Joje išsamiai aprašyti laboratoriniai tyrimai, apžiūros rezultatai, nuveikti priežiūros darbai ir nurodyti pastato pažeidimai, kuriuos reikia  pašalinti.

Tokios ataskaitos pavyzdį FIXUS pasiima į viešas konsultacijas, paveldo pastatų valdytojai gali ją pavartyti ir susipažinti. Konsultacijoje prevencinės priežiūros projekto vadovė pristatys daug nuotraukų iš paveldo objektų: kai kurios iš jų gali padėti atpažinti savam pastatui būdingus pažeidimus, sužinoti jų priežastį bei kaip tokiais atvejais pastatą derėtų tvarkyti. Taip pat konsultacijoje projekto vadovė Viltė Janušauskaitė informuos apie „FIXUS Mobilis“ atliekamus tyrimus, darbo metodus.

Po konsultacijos kultūros centro salėje, renginio klausytojai bus pakviesti apžiūrėti  Smalininkų geležinkelio stoties pastatą. Per Klaipėdos kraštui priklausantį pasienio miestelį ėjo siaurojo geležinkelio vėžė, tad XX amžiaus pradžioje Smalininkuose pastatyta raudonų plytų mūro geležinkelio stotis. FIXUS komanda šią vasarą dirbo šiame Kultūros vertybių registro pastate. Pirminė paveldo objekto būklė nedžiugino, statiniui ypač pakenkė per kiaurą stogą į vidų patekdavę krituliai. „FIXUS Mobilis“ specialistai sutvarkė čerpinį stogą,  jis jau sandarus. Konsultacijos dalyviai galės apžiūrėti, ką pastate atliko FIXUS, bei pastebėti pastatui per ilgus metus drėgmės padarytą žalą. Jai pašalinti ir atitaisyti prireiks didesnių, projekto reikalaujančių  tvarkybos darbų.

Į Smalininkus „FIXUS Mobilis“ atvyksta spalio 14 dieną. Privatūs ir juridiniai paveldo bei istorinių statinių valdytojai konsultacijoje laukiami 13 val. Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre, Nemuno g. 30.

FIXUS mokymai Plaškiuose

Kitą dieną „FIXUS Mobilis“ surengs praktinius mokymus kitoje Tauragės apskrities vietovėje. Spalio 15 d. 10 val. paveldo bendruomenės nariai kviečiami į Plaškius, kur evangelikų liuteronų bažnyčioje prevencinės paveldo priežiūros specialistai dalinsis patirtimi ir patarimais apie pastato prevencinę priežiūrą. Praktiniuose mokymuose „FIXUS Mobilis“ darbuotojai papasakos, ką savo pastate valdytojai gali padaryti patys, kad jo būklė neblogėtų. Savininkai bus mokomi patys padėti pastatui: išvalyti augaliją, apskardinti ir uždengti pažeistas vietas. Praktiniai mokymai yra labai svarbi FIXUS edukacijos dalis, nes per juos senų pastatų savininkai sužino, ką jie gali padaryti patys, kol pastatas laukia didesnių tvarkybos darbų.

„Dirbtuvių dalyviai mokosi objektyviai vertinti savo pastatą. Jie sužino, į ką pirmiausia atkreipti dėmesį, kaip pastebėti problemines vietas, kokius darbus galima atlikti, kaip tai padaryti, kaip juos sudėlioti pagal svarbą. Tad labai kviečiame Tauragės ir kitų apskričių gyventojus, turinčius senų statinių, atvykti į mokymus. Per juos ne tik įgausite praktinių žinių, bet ir savo rankomis prisidėsite prie Plaškių bažnyčios išsaugojimo, o įgytas žinias vėliau galėsite pritaikyti prižiūrėdami savo statinį,“ – sako Erika Kielė, FIXUS projekto vadovė.

Plaškių evangelikų liuteronų bažnyčia ant Gėgės upės dešiniojo kranto pastatyta senosios bažnyčios vietoje XIX ir XX amžių sandūroje. Naujos bažnyčios pamatams panaudoti buvusio maldos namų pastato akmenys, sienos ir bokštas mūryti iš raudonų plytų, stogas dengtas čerpėmis, bažnyčią puošė vitražiniai langai. Didingas statinys daug metų nyko nenaudojamas, išlikusių vertybių išsaugojimu rūpinasi Plaškių bažnyčios atkūrimo bendrija.

Registracija į mokymus Plaškiuose internetu: https://forms.gle/CTAa2yriGcvrarBj6 arba telefonu +370 619 73483 bei el. paštu info@fixusmobilis.lt

Nemokamos paslaugos – svarbi paskata valdytojams

Paveldosaugininkė Aistė Jokubauskienė, išplatinusi žinią apie FIXUS projektą Mažeikių rajono savivaldybėje, tvirtina, kad dažniau nei motyvacijos ar žinių, paveldo objektų valdytojams trūksta finansų. „Visi žino, kad išlaikyti paveldosauginius objektus brangiai kainuoja. Tvarkant paveldo objektą, reikalingi specialūs tyrimai, projektai, taikomos taisyklės, kurių privaloma laikytis. Tai labai dažnai atbaido savininkus nuo tvarkybos darbų, nes suskaičiavus sąmatą, išeina nemažos sumos“, – sako A.Jokubauskienė.

„FIXUS Mobilis“ paslaugos yra nemokamos. Apžiūra ir tyrimai leidžia identifikuoti silpnąsias pastato vietas, priežiūros darbai bent laikinai sprendžia opiausias statinių problemas ir duoda valdytojui šiek tiek laiko pasirūpinti tvarkybos darbų organizavimu. Ataskaita valdytojui naudinga ne tik ugdantis prevencinės priežiūros įgūdžius, bet ir ieškant papildomų finansavimo šaltinių.

Džiugu, kad atsiliepimai apie „FIXUS Mobilis“ paslaugas patvirtina projekto naudą kultūros paveldo pastatų valdytojams. „Labai džiaugiamės „FIXUS Mobilis“ specialistų atliktais darbais. Būklės vertinimo ataskaita ir kalendorinis priežiūros planas yra išsamūs ir aiškūs. Būtinai jo laikysimės. Ačiū“, – dėkoja vienas iš šimto dvidešimt  apžiūrėtų ir sutvarkytų pastatų savininkų.

Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro įgyvendinamas projektas „FIXUS Mobilis“ teikia prevencinės priežiūros paslaugas paveldo objektų valdytojams. FIXUS finansuojamas iš 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšų.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.