Prevencinė priežiūra reikalinga kiekvienam pastatui

2021 m. vasario 17 d.

Neprižiūrėto paveldo problema Lietuvoje tikrai egzistuoja, ir ji yra gana opi tiek paveldosaugininkams, tiek kultūros paveldo pastatų valdytojams. Užsienio šalyse prevencinė statinių priežiūros praktika taikoma jau daugelį metų. Iš sėkmingų Europos šalių pavyzdžių įkvėpimo pasisėmęs projektas FIXUS Mobilis nuo praėjusių metų ėmėsi darbo tam, kad ir Lietuvoje vertingais pastatais imtume rūpintis nuolatos. 

Pažeidimai, kurių nepaisoma laiku, yra auganti bėda, kuri gali tapti didelėmis išlaidomis ir reikalauti vis sudėtingesnių sprendimų. Prevencinė priežiūra yra vienintelis patikrintas, veiksmingas ir santykinai pigus būdas žymiai pagerinti kultūros paveldo objektų būklę.  Praėjusią savaitę projekto FIXUS Mobilis vadovės Erika Kielė ir Viltė Janušauskaitė Lietuvos radijo eteryje pasakojo apie tai, kad kultūros paveldo registre esančio nekilnojamojo turto savininkai gali pretenduoti į nemokamas FIXUS Mobilis paslaugas.

Radijo laidos 10-12 klausytojai sužinojo, kad veiklųjį projekto branduolį sudaro trys mobiliosios specialistų grupės. Suburti specialistai su pastatų savininkais ir valdytojais dalinsis žiniomis apie tai, ką reikia daryti ir kaip veikti, kad kultūros paveldo pastatas neprarastų sveikatos. Kiekviena iš trijų mišrių komandų turi po plataus profilio meistrą ir architektą, bei po vieną specialistą iš skirtingų paveldo priežiūrai svarbių sferų: menotyros, cheminių tyrimų ir statybų inžinerijos.

Dėl FIXUS Mobilis teikiamų paslaugų gali kreiptis tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Ypač projektas siekia padėti ir padrąsinti privačius kultūros paveldo pastatų savininkus, kuriems paramą ir pagalbą gauti sudėtingiau. Dauguma privačių valdytojų savo pastatais rūpintis nori, tačiau juos riboja žinių, įgūdžių stoka bei finansinės galimybės. Būtent dėl to FIXUS Mobilis komandos yra labai naudingos. Jos padės užkirsti kelią tolesniam kultūros paveldo objekto nykimui bei suteiks įrankių ir žinių, kuriomis vadovaudamasis valdytojas galės pats imtis veiksmų ir taip užtikrinti  geresnį pastato gyvenimą ateityje.

Atrankos anketą jau užpildė 44 kultūros paveldo pastatų savininkai – iš jų buvo atrinkti 22 objektai, šią savaitę bus apžiūrėtas pirmasis pastatas Vilniuje. Karantino metu galiojantys judėjimo ribojimai tam nesutrukdys, nes FIXUS Mobilis būstinė taip pat yra sostinėje. Apsilankymas viešajame pastate galimas ir netgi saugesnis, nes dėl darbo organizavimo nuotoliniu būdu jis šiuo metu tuščias, be darbuotojų. Vizitai į atrinktus objektus kitose savivaldybėse šiuo metu aktyviai neorganizuojami, tačiau naujų kultūros paveldo objektų atranka vyksta nenutrūkstamai. Šią savaitę vyksiančiame atrankos posėdyje ketinama atrinkti dar dešimt objektų FIXUS Mobilis paslaugoms gauti. Viso projekto laikotarpiu bus atrinkta 200 objektų visoje Lietuvoje.

Žinia, gyventojams labiausiai rūpi pastatai, su kuriais susijusi jų šeimos istorija, ir nesvarbu, ar tai būtų tipinis regiono kluonas kiauru stogu, ar medinė sodyba, kurioje kažkada gyveno žymus dailininkas. Vis dėl to privatiems istorinių pastatų savininkams, kurių valdomi objektai į kultūros paveldo registrą neįtraukti, FIXUS Mobilis gali padėti tik neakivaizdžiai. Rūpestingi pastatų savininkai, siekiantys išsaugoti jiems brangius pastatus, kviečiami dalyvauti projekto rengiamose konsultacijose bei mokymuose, kuriuose specialistai papasakos, kokios yra silpnosios pastatų priežiūros vietos, sukeliančios rimtus pastato pažeidimus.

Laidos įrašas LRT mediatekoje: klausytis čia.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.