Laukia naujas projekto „Pasidairyk pats“ etapas

2023 m. gruodžio 10 d.

„Džiaugiamės galimybe tęsti edukacinį projektą, kuris orientuotas būtent į istorinių statinių prevencinę priežiūrą. Šie metai projektui – pirmieji, labai intensyvūs, kupini iššūkių, daugybės išmoktų pamokų, bet svarbiausia – parodantys, kad yra gausybė valdytojų bei istorinių statinių išsaugojimo entuziastų, kuriems „Fixus mobilis“ kuriama edukacinė medžiaga, organizuojami praktiniai mokymai – labai aktualūs ir naudingi. Sulaukėme didelio susidomėjimo ir geriausių atsiliepimų, o peržiūrų skaičius, projekto dalyvių aktyvumas maloniai nustebino. Be to, bendradarbiaudami su bendruomenėmis, valdytojais išsigryninome ir kitų metų edukacijų temas, kad jos būtų dar aktualesnės. Projektas vyks dar du metus, tad jau dabar pradedame ruošis naujam „Pasidairyk pats“ etapui. Kaip juokaujame su kolegomis – naujam serialo sezonui“, – sako projekto vadovė Erika Kielė. 

Projektas „Pasidairyk pats“ prasidėjo spalį vykusiais praktiniais paveldo prevencinės priežiūros mokymais. Norinčių juose dalyvauti buvo daugiau, nei tikėtasi. Didelis dalyvių entuziazmas ir per pačius mokymus parodė, kad tokių renginių Lietuvoje akivaizdžiai trūksta ir reikia. Per tris dienas vykusius užsiėmimus patirtimi dalijosi „Fixus mobilis“ ir kviestiniai lektoriai. Dažniausiai pasitaikančių paveldo pažeidimų prevencijai ir tvarkymui skirtose dirbtuvėse daugiausiai dėmesio teikta prevencinės priežiūros principams, vandens nuvedimo sistemos tvarkymui, skardinės stogo dangos defektų laikinam užtaisymui ir medinių elementų atnaujinimui. 

Susipažinti su praktinių mokymų programa ir pasidairyti po renginio nuotraukų galeriją kviečiame „Fixus mobilis“ interneto svetainėje. 

Lapkritį istorinių statinių šeimininkams pristatyti videomokymai. Edukacinių vaizdo klipų ciklas yra skirtas paveldo prevencinės priežiūros pagrindams. Kiekviename mokymų epizode nagrinėjama vis kita paveldo prevencinės priežiūros tema: 

  • istorinio statinio apžiūra,
  • istorinio statinio prevencinė priežiūra,
  • trobagrybis,
  • stogo priežiūra,
  • vandens nuvedimo sistemos priežiūra,
  • tinkas dažai ir kitos paviršių dangos,
  • istorinio statinio aplinkos priežiūra.

Videomokymų žiūrovus ekrane pasitinka ne tik „Fixus mobilis“ specialistai, bet ir žymus aktorius Leonardas Pobedonoscevas – prižiūrintis, kaip pats sako, kad specialistų pamokos vyktų visiems suprantama „žmonių kalba“. Interviu su videomokymų vedėju kviečiame skaityti „Fixus mobilis“ interneto svetainėje.  

Visiems laisvai prieinamus ir jau daugiau kaip 2000 peržiūrų sulaukusius videomokymus galima stebėti „Fixus mobilis“ interneto svetainėje arba „Youtube“ kanale. 

Atliktų projekto „Pasidairyk pats“ darbų sąrašą gruodį papildė ir istorinių statinių prevencinės priežiūros meistrų bei specialistų katalogas. Pirmoji Lietuvoje specializuota prevencinės priežiūros specialistų paieškos platforma istorinių statinių šeimininkams padės greičiau rasti jiems reikiamą specialistą visoje šalyje. Kontaktų katalogas atviras ir nuolat pildomas, tad jame dar nesančius specialistus raginame registruotis. Tai galima padaryti užpildžius trumpą registracijos formą „Fixus mobilis“ interneto svetainėje. 

Paveldo prevencinės priežiūros specialistų ir visuomenės dėmesio bei palaikymo sulaukęs projektas „Pasidairyk pats“ yra tęstinis ir vyks trejus metus. Rengdami praktinius paveldo prevencinės priežiūros mokymus ir kurdami naujas videomokymų serijas, toliau kviesime geriau pažinti savąjį paveldą ir būdus juo tinkamai pasirūpinti.

Tikimės, kad projektas „Pasidairyk pats“ padės ne tik išsaugoti kuo daugiau paveldo autentikos, bet – ir sutaupyti. Kaip rodo praktika, kad laiku užbėgtume už akių nepamatuotoms investicijoms ir paveldo netektims, reikalingos specifinės žinios bei įgūdžiai. Skleisti gerąją paveldo prevencinės priežiūros praktiką ir yra šio projekto tikslas. 

Projektas „Pasidairyk pats“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) finansuojamas 2021–2030 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Tvarių prielaidų ir paskatų aktualizuoti kultūros paveldo vertybes sukūrimas“ lėšomis. 

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.