2021 m. spalio 21 d.
Ilgi rudeninės saulės spinduliai nušviečia kultūros paveldo objekto kieme vienai dienai atsiradusią staliaus darbo vietą. Tądien veja nuklota lapais ir pjuvenomis, o prie medinių langinių palinkęs meistras gyvai diskutuoja su sodybos šeimininkais apie medžiagas, impregnavimą ir tvarkymo metodus. Tokį ar panašų vaizdą galima būtų pamatyti eilinę darbo dieną pasekus FIXUS Mobilis autobusiuką į Žemaitiją ar Pietų Lietuvon, prie rytinės šalies sienos ar kurio nors miesto senojoje dalyje.
Kultūros vertybių registre esančių statinių savininkai kreipiasi į FIXUS dėl prevencinės priežiūros paslaugų iš visos Lietuvos. FIXUS Mobilis projektas paveldo objektų valdytojus tarsi supažindina su jų nuosavybe iš naujo: atidžiai apžiūrint pastatą nuo pamatų iki kamino ar bokštelio, pasimato ir vertingiausios, gražiausios pastato detalės, ir didžiausi jo pažeidimai. Dažnai sunkiai prieinamoms konstrukcijoms apžvelgti pasitelkiamas dronas, o pažeisto mūro, tinko, medinių sienojų ėminiai vežami tirti laboratorijon.
Pirmojo ir kitų vizitų metu mobilioji komanda konsultuoja pastato valdininkus jiems rūpimais klausimais. Dažniausiai savininkai teiraujasi, ką saugomame pastate galima keisti, o ko ne, jiems rūpi tvarkybos projektai ir specialistų paieška. Būna, kad žmonėms trūksta žinių apie paveldo valdymą, priežiūros įgūdžių, kartais ir motyvacijos. Tačiau dažniausiai jiems trūksta finansų, tvirtina paveldosaugininkė Aistė Jokubauskienė, išplatinusi žinią apie FIXUS Mažeikių rajono savivaldybėje.
“Visi žino, kad paveldosauginiai objektai yra brangiai išlaikomi: yra daug papildomų dalykų, už kuriuos reikia mokėti. Tai specialūs tyrimai, specialūs projektai, įvairios taisyklės, kurių privalai laikytis. Tai labai dažnai atbaido savininkus nuo tvarkybos darbų, nes suskaičiavus sąmatą, išeina nemažos sumos, o kur dar reikalavimai, kuriuos ne visada lengva įgyvendinti. – sako A.Jokubauskienė. – Dideli reikalavimai ir griežtos taisyklės gąsdina žmones, ir tai galioja paveldo valdytojams bet kur Lietuvoje.”
Regionuose dirbantys paveldosaugininkai puikiai įvertino FIXUS veikimo modelį. Vienas didžiausių jo privalumų yra tiesioginis bendravimas su objekto valdytoju. Po apžiūros FIXUS komandos išskiria pažeidžiamiausias pastato vietas, į kurias skubiai reikia atkreipti dėmesį, ir tvarkyti pirmiausia. Nedidelės apimties darbus mobilią komandą sudaranti specialistų trijulė atlieka antrojo vizito metu, o rekomendacijose nurodo, ką ir kaip derėtų tvarkyti toliau.
“Aptariami net ir tokie esminiai, buitiniai dalykai kaip lietvamzdžių valymas. Gal ir elementaru, bet žmonės patys nesugalvoja ir tikrai ne visi tą daro. Jie dažnai nežino, kaip išvengti problemų, kurios susidaro dėl nepriežiūros. Labai smagu, kai atvažiuoja specialistai, parodo ir papasakoja. Tai pokalbiai apie daugeliui prieinamus dalykus, kuriuos savininkai gali pasidaryti patys, be didelių investicijų. O ataskaita išvis yra puiku, nes einant tolesniu keliu, teikiant projektus finansinei paramai gauti, tai yra labai reikalingas pagalbinis dokumentas, kurį galima tinkamai panaudoti”, – stipriąsias projekto puses įvardijo Mažeikių rajono savivaldybės vyr. specialistė.
FIXUS reguliariai vykdo naujas atrankas prevencinės priežiūros paslaugoms gauti. Po paskutinio posėdžio sąrašas pasipildė dešimčia objektų. Tai rūmai, dvarai, administraciniai, gyvenamieji ir kurortiniai pastatai bei pirmoji FIXUS sąrašo smuklė.
Dalintis