Kaip pagerinti paveldo pastatų būklę Suvalkijoje: konsultuoja FIXUS Mobilis 

2022 m. balandžio 5 d.

Kultūros vertybių registre yra daugiau kaip 20 tūkst. objektų. „FIXUS Mobilis“, paveldo pastatų stebėsenos ir prevencinės priežiūros projektas, teikia paslaugas privatiems ir instituciniams paveldo valdytojams visoje Lietuvoje. Marijampolės apskrityje esančių objektų FIXUS paslaugoms gauti jau dvylika, o net pusę iš jų pateikė Šakių rajono savivaldybės registrinių paveldo objektų valdytojai. 

Balandžio mėnesį FIXUS specialistai atvyksta į Šakių rajoną – Gelgaudiškyje organizuojama visuomenei atvira, nemokama konsultacija. Balandžio 13 d., 15 val. Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.) prevencinės priežiūros specialistai gvildens aktualiausias temas ir atsakys į susirinkusiųjų klausimus.

Viešoje FIXUS Mobilis konsultacijoje sužinosite:

  • Kas yra „FIXUS Mobilis“ ir kaip dalyvauti objektų atrankoje;
  • Kas yra prevencinė priežiūra, kokią informaciją galima surinkti atidžiai apžiūrėjus pastatą ir kaip ją panaudoti;
  • Kaip išlaikyti pastato konstrukcijas sveikas kuo ilgiau; kaip statinio konstrukcijų sveikata lemia bendrąją paveldo pastato būklę;
  • Kokios yra Kultūros vertybių registre esančių pastatų valdytojų teisės bei pareigos;
  • Kaip gauti valstybės paramą paveldo tvarkybai, kaip objektus įveiklinti ir kt.

Per du projekto metus mobiliosios komandos aplankė ir apžiūrėjo virš šimto pastatų, tarp kurių – ir aukštais bokštais miestelius puošiančios bažnyčios, ir gamtos prieglobstyje rymantys medinių sodybų pastatai. Trys „FIXUS Mobilis“ komandos nuolat bendrauja su pastatų valdytojais ir girdi bei mato, su kokiais sunkumais jie daugiausia susiduria.

Susitikimai miestuose ir miesteliuose skirti supažindinti Kultūros vertybių registre esančių ir istorinių pastatų valdytojus su „FIXUS Mobilis“ veikla. „FIXUS Mobilis“ skiria daug dėmesio viešoms konsultacijoms regionuose, kur paveldui skirtų programų ir informacijos apie jo valdymą mažiau, o priežiūros paslaugos ne tokios prieinamos, kaip didmiesčiuose.

Apie „FIXUS Mobilis“

Projektą „FIXUS Mobilis“ įgyvendina Kultūros paveldo centras ir Kultūros infrastruktūros centras. Į „FIXUS Mobilis“ sąrašą jau atrinkti 136 Kultūros vertybių registre esantys pastatai. Atranka „FIXUS Mobilis“ paslaugoms gauti vyksta nenutrūkstamai iki projekto pabaigos. Per visą projekto laikotarpį Lietuvos regionuose suplanuota surengti 20 visuomenei atvirų konsultacijų bei 4 praktinius mokymus. FIXUS finansuojamas iš 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšų.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.