2021 m. gegužės 18 d.
Keletas pastarųjų FIXUS Mobilis komandų apžiūrėtų ir tvarkytų objektų – Girelės Švč. Dievo Motinos Užtarėjos ir Sidarių Šv. Jono sentikių cerkvės bei Kunigiškių I kaimo etnoarchitektūrinės sodybos namas bei svirnas – mediniai šimtamečiai pastatai skardiniais stogais. Kultūros paveldo objektų valdytojai pastatuose ir jų teritorijose pagal išgales darbavosi dar iki atvykstant FIXUS komandai. Kad priežiūros darbai pastatui būtų tikrai naudingi, reikia nepamiršti paveldosaugoje itin svarbaus medžiagų suderinamumo principo.
Priežiūros darbų maldos namuose Girelėje ėmusis „FIXUS Mobilis“ komanda lentelėmis sutvirtino bokšto kiaurymes ir bokštą užsandarino, stogo kraštą uždengė skarda, užtaisė stogo kampe atsiradusį plyšį. Šie neatidėliotini darbai užkirs kelią krituliams patekti į cerkvės vidų, pastato konstrukcijos bent laikinai bus apsaugotos nuo drėgmės ir korozijos. Taip pat specialistai sustatė laiptų į varpinę pakopas ir suveržė laiptų sijas, sustiprino arkos viršutinę siją, prikalė trūkstamas dailylentes.
Lietuvos sentikių bendruomenė tuo pat metu ėmė rūpintis dar vienais mediniais maldos namais – Sidarių cerkve. Medinis Sidarių cerkvės pastatas daug laiko stovėjo apleistas. Sidariuose istorinio pastato valdytojas iki įtraukiant statinį į paveldo sąrašus stengėsi sutvarkyti bent cerkvės aplinką. Maldos namai buvo gausiai apaugę žolėmis, krūmais, medžiais. Kol savaiminiai medeliai ir menkavertė pastatą užgožusi augmenija buvo išpjauta, teko nemažai padirbėti. Tačiau rezultatas akivaizdus: dabar aplinka tvarkingesmė, o cerkvė geriau matoma.
FIXUS komandai po apžiūros sugrįžus į Sidarius vykdyti priežiūros darbų, jie prasidėjo ant stogo. “Lopėme stogą, valėme lietlovius, tvarkėme kamino ir stogo dangos sankirtą, – vardija mobiliosios komandos vadovė Emilija. – Radome didelę betonu užkrėstą skylę, kurią išvalėme: demontavome betoną, uždėjome skardos lakštą ir aplink kaminą klijavome sandarinimo juostą, kad vanduo netekėtų pro esamus plyšius”. Deja, iki šiol gausiai drėgmės gavę rąstai, viršutiniai sienojai jau labai pažeisti puvinio, o pats kaminas smarkiai sutrūkinėjęs; jo mūras ištrupėjęs. Betonu užkrėsta skylė pažeidžia minėtą medžiagų suderinamumo principą, tad specialistai tvarkydami pažeidimus, neautentiškas medžiagas pašalino, o angą užlopė tokia pat skarda, kokia dengtas visas stogas.
Kunigiškiuose kita komanda taip pat pirmiausia suskubo užtaisyti stogo skyles. “Sodybos svirnas yra dengtas skardiniu stogu, per ilgus metus jame atsirado nemažai skylių, mes jas užtepėme sandarinimo mastika. Savininkas buvo iš apačios prikalęs plėvelę, tačiau kritulių vanduo vis tiek bėgo žemyn. Plėvelė nėra suderinama su medinėmis stogo konstrukcijomis ir nėra tinkamas sandarinimo sprendimas, nebent taikomas išskirtiniais atvejais ir labai laikinai, – pasakojo prevencinės priežiūros specialistė – architektė Inga, – Plėvelė uždengia konstrukcijas, kaupia vandenį ir konstrukcijos šunta, negalėdamos išgarinti drėgmės.”
FIXUS Mobilis specialistai primena, kad stogo dangą reikia išlaikyti sandarią, nes tai yra pirmoji apsauga nuo kritulių. Stogo sandarinimo ir kiti FIXUS Mobilis atlikti priežiūros darbai neleidžia didėti pažeidimams, kol valdytojai ras galimybių objektus tvarkyti nuodugniau.
Lietuvoje istoriniams pastatams įprasta cinkuota stogo danga, kartais skarda būdavo papildomai dažoma. Visų skardos tipų stogo dangas FIXUS Mobilis rekomenduoja apžiūrėti bent porą kartų per metus, pavasarį ir rudenį. Apžiūros metu reikia tikrinti, ar nėra atsilupusių dažų arba cinko dangos, dairytis surūdijusių vietų ar skylučių, ieškoti drėgmės pėdsakų ant medinių arčiausiai stogo esančių elementų.
Jeigu stogas neapšiltintas ar po danga nėra paklota plėvelės, skylutės stogo dangoje lengvai matomos būnant neapšviestoje pastogėje. Apsidairykite, ar ir jūsų pastato stogo danga vietomis neprasišviečia? Per nesandarų stogą kritulių vanduo ir drėgmė skverbiasi į pastatą ir ilgainiui gali sukelti rimtų pažeidimų!
Dalintis