Startuoja „Fixus mobilis“ projektas „Pasidairyk pats“

2023 m. rugsėjo 25 d.

Naujos mūsų iniciatyvos tikslas – skleisti gerąją kultūros paveldo statinių prevencinės priežiūros praktiką. Tikimės, jog projektas PASIDAIRYK PATS padės paveldo šeimininkams ne tik išsaugoti kuo daugiau vertingos autentikos, bet ir sutaupyti.

„Kaip rodo Lietuvos ir kitų šalių kultūros paveldo priežiūros patirtis, rūpintis istoriniais statiniais nuolatos yra kur kas pigiau, nei dorotis su nepriežiūros padariniais. Ar tai būtų dieduko namukas kaime, ar butas senamiestyje, ar dvaras – visiems seniems statiniams reikia nuolatinės priežiūros, kuri praktiškai nieko nekainuoja, tačiau tikrai padeda juos išsaugoti“, – sako FIXUS Mobilis vadovė Erika Kielė.

Tinkama paveldo prevencinė priežiūra reikalauja tam tikrų specifinių žinių ir įgūdžių, kurių įgyti pirmiausiai kviečiame PASIDAIRYK PATS praktinėse dirbtuvėse.

Spalio pabaigoje planuojamose dirbtuvėse patirtimi dalinsis FIXUS Mobilis ir išorės ekspertai. Dažniausiai pasitaikančių paveldo pažeidimų prevencijai ir tvarkymui skirtuose mokymuose daugiausiai dėmesio bus skiriama laikiniems greitiems sprendimams.

„Ir minimali – bet tinkama! – priežiūra, kurią kiekvienas paveldo šeimininkas tikrai pajėgus atlikti savo jėgomis, gali padėti sumažinti žalą, gresiančią paveldo objektui, kol laukiama jo tvarkybos darbų, – pastebi E. Kielė. – Labai svarbu tiesiog laiku fiziškai „pridėti ranką“ ir, kaip mes sakome, „užklijuoti pleistriuką“ – kad pastatas laikui bėgant neprarastų pulso.“

Tikslia PASIDAIRYK PATS dirbtuvių data ir vieta bei išsamia programa pasidalinsime jau spalio pradžioje. Tuomet prasidės ir dirbtuvių dalyvių registracija. Registracijos formos ir kitų detalių apie dirbtuves kviečiame ieškoti mūsų svetainėje, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Atkreipiame dėmesį, kad praktinės dirbtuvės nemokamos, tačiau dalyvių skaičius yra ribotas, todėl raginame ilgai nedelsti ir registruotis.

Pasisemti paveldo prevencinės priežiūros patirties kviesime ir stebint PASIDAIRYK PATS videomokymus. FIXUS Mobilis ekspertų kuriamas edukacinių vaizdo klipų ciklas pristatys jų praktines įžvalgas šiose srityse:

  • bendrieji istorinio pastato prevencinės priežiūros principai,
  • vandens nuvedimo sistemos priežiūra,
  • stogų priežiūra,
  • tinko, dažų bei kitų paviršių dangos,
  • statinio aplinkos priežiūra,
  • kultūros paveldo teisinis reguliavimas,
  • trobagrybis.

Nemokami PASIDAIRYK PATS videomokymai nuo spalio pabaigos bus visiems laisvai prieinami FIXUS Mobilis „YouTube“ paskyroje.

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama.

„Kad prireikus specialisto paieškos neužtruktų, kuriame paveldo priežiūros meistrų paieškos platformą – pirmąją tokio pobūdžio Lietuvoje“, – tolimesniais planais dalijasi E. Kielė.

Visiems laisvai prieinama interaktyvi interneto platforma startuos gruodžio mėnesį.

Projektas PASIDAIRYK PATS (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) finansuojamas 2021–2030 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Tvarių prielaidų ir paskatų aktualizuoti kultūros paveldo vertybes sukūrimas“ lėšomis.

Plačiau apie PASIDAIRYK PATS galima sužinoti projektui skirtoje mūsų svetainės skiltyje arba telefonu +370 619 73483.

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.