2021 m. kovo 28 d.
Kad kultūros paveldas išliktų ateities kartoms, būtinas bendradarbiavimas tarp kultūros paveldo apsaugos įstaigų ir objektų valdytojų. Bendradarbiavimo pospyriu 2018-aisiais tapo iniciatyva viešajame sektoriuje vyraujančias kalbas ir dokumentus keisti praktine pagalba ir konsultacijomis. Šiandien jau daugiau nei metus veikiantis FIXUS Mobilis įsibėgėja diegdamas prevencinės priežiūros sistemą Lietuvoje. FIXUS Mobilis komandoms ėmė važinėti į objektų apžiūras skirtinguose regionuose bei džiaugiasi savininkų ir savivaldybių aktyvumu bei noru bendradarbiauti.
FIXUS Mobilis misija: įgalinti kultūros paveldo objektų valdytojai ir gerėjanti visos šalies kultūros paveldo būklė. Patikėję galimybe pratiškai gerinti Lietuvos kultūros paveldo apsaugą, šio darbo ėmėsi Kultūros paveldo centras ir tuomet VĮ „Lietuvos paminklai”, o dabar – Kultūros infrastruktūros centras.
Rengiant paraišką finansavimui gauti, projekto vadovės konsultavosi su kolegomis, kurie įdiegė sėkmingai veikiančias prevencinės priežiūros sistemas kultūros paveldo objektams kitose Europos šalyse. Visuomenės ir institucijų dėmesys iki šiol krypdavo į rimtų tvarkybos darbų reikalaujančius pastatus, esančius kultūros paveldo objektų registre. Imtis tik mažos apimties darbų geros ir patenkinamos būklės objektuose Lietuvos paveldosaugoje buvo neįprasta.
FIXUS Mobilis pamatiniu principu, aplink kurį kūrėsi konkreti veiklos metodika, tapo pagalba paveldo valdytojams. Projektas pirmasis Lietuvoje ėmėsi kurti kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros sistemą, kuri apima visų nuosavybės tipų ir visuose šalies regionuose esančius paveldo objektus.
Praėjusiųjų FIXUS Mobilis atranką objektų savininkai gauna ne tik teorinę, bet ir praktinę pagalbą. Devyni darbuotojai–praktikai lanko objektus mikroautobusais–mobiliomis dirbtuvėmis. Komandos važiuoja apžiūrėti objektų ir atlieka smulkius priežiūros darbus, išklauso valdytojų rūpesčius ir juos konsultuoja. Darbas su konkretaus kultūros paveldo objekto valdytoju užbaigiamas jam pateikus ataskaitą, kurioje aprašomi apžiūros metu atliktų, paimtų mėginių laboratorinių tyrimų išvados, pastebėti statinio pažeidimai, jų priežastys bei priežiūros darbų rekomendacijos.
Būtent praktine pagalba projektas FIXUS Mobilis visų pirma ir patraukia kultūros paveldo objektų valdytojų dėmesį. Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro vykdomo projekto numatytus priežiūros darbus savininkams tikrai nėra lengva atlikti patiems, dažniausiai savininkai net nežino, nuo ko pradėti. Komandos praktiškai parodo ir konsultuoja valdytojus, kaip tinkamai rūpintis objektu ir ką jie patys gali padaryti, jog objekte neatsirastų pažeidimų arba kaip sutvarkyti esamus pažeidimus, sprendžiant jų atsiradimo priežastis, o ne pasekmes. Tai, kad paslauga nemokama, taip pat labai svarbu, nes ji tampa prieinama visiems savininkams.
Iš FIXUS Mobilis tikimasi sniego gniūžtės efekto paveldo objektų prevencinės priežiūros srityje. Suteiktos paslaugos ir edukacija skatina valdytojų veiklumą, o šis – rodo pavyzdį kitiems paveldo statinių savininkams. Atsakymų ir patarimų apie pastatų priežiūrą internete galima rasti daug ir įvairių. FIXUS Mobilis stengiasi patarimus pateikti aiškiai, suprantamai, koncentruotai ir vienoje vietoje. Naudojant projekto parengtą edukacinę medžiagą, savininkams taps žymiai aiškiau, kaip ir kada prižiūrėti savo pastatą.
Dalintis