Įveiklinimas ir finansavimo galimybės

Kultūros paveldo objektų įveiklinimas, įvairūs fondai ir finansavimo galimybės

Kultūros paveldas gali transformuotis į naujas erdves, kurios traukia žmones, stiprina tapatumą ir gražina aplinką. Paveldas savaime traukia lankytojų srautus, visuomenės susidomėjimą ir aplink jį buriasi bendruomenės. Turint kultūros paveldo objektą jame galima vykdyti gausybę veiklų – kurti verslą, skleisti istoriją įkurdinant muziejų, atidaryti restoraną, organizuoti renginius, mokymus, tarptautinius mainus ar užsiimti kitokia veikla.

FIXUS Mobilis konsultacijų metu trumpai aptaria alternatyvias erdvių formas, kas aktualu šių dienų žmogui, o sprendimai tinkami ir kaimui, ir miestui. Čia pateikiame kelias šiuolaikines tendencijas, ką galima sukurti ir vykdyti objekte neturint milijono, kad jis neprarastų pulso ir būtų gyvut gyvutėlis bei patogus šių laikų žmogui. Turėkite omenyje, kad įveiklinant kultūros paveldo objektą bei kuriant alternatyvias erdves galima jas kurti atskiras arba apjungti kelias, o galbūt – net visas.

Finansavimas yra gyvybiškai svarbus, kad kultūros paveldo objektuose atsirastų erdvės naujoms įveiklinimo, produktų kūrimo, verslų steigimo galimybėms. Keletas nuorodų, kuriose galima rasti projektinių konkursų pagal įveiklinimo kryptį. Žiūrėkite kūrybiškai, nes visose programose galima rasti finansavimo bei erdves pritaikyti veiklai vykdyti:

KAIMIŠKOS TERITORIJOS: 

Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai: https://www.nma.lt/index.php/parama/lietuvos-kaimo-pletros-20142020-m-programa/priemoniu-sarasas/parama-investicijoms-skirtoms-ekonomines-veiklos-kurimui-ir-pletrai-2021-m/34459?tab=1

Nacionalinė mokėjimų agentūra – turi ne vieną priemonę projektams kaimiškose teritorijose. Kiekviena savivaldybė ir jos kaimiškos teritorijos priklauso VGG – vietos veiklos grupei. Pagal teritorijos strategiją finansuojamos veiklos, finansuojama iš esmės – viskas – remontas, įrangos nusipirkimas, dirbtuvių įrengimas ir t.t.: https://www.nma.lt/

MAINŲ PROJEKTAI (ERASMUS):

ERASMUS projektai naudingi tuo, kad suteikia galimybę prisitraukti savanorių, kurie prisidėtų prie paveldo atgaivinimo ir įveiklinimo. Be to, tai puiki galimybė organizuoti jaunimo mainus, kurių metu galima daryti, pvz., architektų dirbtuves ir tuo pačiu net fiziškai pagelbėti kultūros paveldo objektui.

Europos solidarumo korpusas: https://www.jtba.lt/europos-solidarumo-korpusas/

Jaunimo mainų projektai: https://www.jtba.lt/

Švietimo tinklų, inovacijų kūrimas: https://www.smpf.lt/lt/administruojamos-programos/

Sporto projektai: https://www.srf.lt/

KULTŪRINĖS SRITIES PROJEKTAI:

Kultūrai finansavimas galimas iš kelių fondų. Šiuo metu pagrindiniai Lietuvoje yra Lietuvos kultūros taryba, turinti kvietimus du kartus per metus. Europa piliečiams – tai  iniciatyvos nukreiptos į bendrą Europos istoriją, meno ir piliečių iniciatyvas.

Kultūros srities iniciatyvos, meninės raiškos projektai, rezidencijos: https://www.ltkt.lt/

Europa piliečiams iniciatyvos: http://pilieciams.eu/pagrindinis

SOCIALINĖS SRITIES PROJEKTAI:

Socialinės srities projektai gali būti vertingi kuriant sociokultūrinę aplinką. Turint paveldo objektą, jį galima įgalinti įkuriant vaikų dienos centrus, į kuriuos yra įtraukiami tėvai,  arba jaunimo departamentus, kuriame vyksta mokomosios dirbtuvės ir įgūdžių tobulinimo mokymai. Pateikimas vyksta per idėjos pristatymą argumentuotai ekspertams. 

Mažos apimties projektai skirtingose socialinėse srityse: https://socmin.lrv.lt/lt/konkursai-1/projektu-konkursai

Jaunimo srities projektai: https://jrd.lt/

Didesnės apimties projektai: https://www.esf.lt/lt

Socialinės inovacijos: https://www.esf.lt/lt/susisiekite-su-mumis/naujienos/kvieciame-teikti-projektines-idejas-pagal-projekta-alternatyviu-investiciju-detektorius-aid/707

EUROPOS REGIONINIS FONDAS:

Lietuvos – Latvijos bendradarbiavimo programa: https://latlit.eu/

Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo programa: https://lietuva-polska.eu/lt/interreg.html

Lietuvos – Rusijos bendradarbiavimo programa: https://www.eni-cbc.eu/lr/lt/programa/apie-programa/14

Baltijos jūros bendradarbiavimo programa – projektas skirtas stiprinti besiribojančių sienų valstybių partnerystei. Pagrindinis dėmesys yra skiriamas švietimui, ekologijai, socialinės atskirties mažinimui bei kultūros paveldui: https://interreg-baltic.eu/

STRUKTŪRINIS FINANSAVIMAS:

Čia skelbiami LVPA (Lietuvos verslo paramos agentūros), ESFA (europos socialinio fondo), APVA.lt (Aplinkos projektų valdymo agentūros) ir kiti kvietimai.

Tačiau, didesnė dalis kvietimų yra planuojami regioninėse tarybose, verta vystyti partnerystes su savivaldybėmis ir tapti partneriais tokio pobūdžio konkursuose, arba gerinti aplinką aplink vystomą teritoriją. 

https://www.esinvesticijos.lt/lt/finansavimas/patvirtintos_priemones

https://www.esinvesticijos.lt/lt/finansavimas/kvietimai-teikti-paraiskas/paskelbti_kvietimai

KITI AKTUALŪS FONDAI:

Kultūriniams renginiams finansavimą gali suteikti ambasadų fondai (Vokietijos, Anglijos, Skandinavijos). Aktyvių piliečių fonde prioritetas yra skiriamas regionams. Projektas nukreiptas į žydų paveldo išsaugojimą – geros valios fondas. 

Aktyvių piliečių fondas: https://apf.lt/

Kultūriniams renginiams:

Vokietijos https://www.goethe.de/ins/lt/lt/index.html

Anglijos https://www.britishcouncil.lt/

Skandinavijos https://www.norden.lt/

Projektai, nukreipti į žydų paveldo išsaugojimą: https://gvf.lt/

Dalintis

Ieškote meistro?
Padėsime!

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama. Kad prireikus meistro paieškos neužtruktų, mes jau kaupiame paveldo priežiūros specialistų visoje Lietuvoje kontaktus!

Kontaktų duomenų platforma
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.